İnternet Hızlandırma Yöntemi! [2020] (Programsız)

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Günümüzde artık internet altyapıları ne kadar gelişmiş olsa da halen daha internet hızlandırma konusunda problemler yaşıyoruz. Genelde bu problemler basit ve çözülebilecek işlemler oluyor fakat bazen de teknik yardımlar almak gerekmektedir. Tabi ki en büyük nedenlerden birisi de altyapı ile ilgilidir. Örneğin 16 MBPS bir altyapınız var ve internet sağlayıcınız ile bu hız üzerinden anlaşma imzaladınız fakat aldığınız internet hızı bunun oldukça altında, bu durumda altyapınızın kötü olmasından dolayı internet hızlandırma işlemini, internet sağlayıcınız bile yapamamaktadır.

Ayrıca bkz: Torrent Tracker

İnternet Hızlandırma 2020

Şimdi biz sizlere evinizde kullandığınız internet için internet hızlandırma programsız yöntemlerinden birazcık bahsedeceğiz. Teknik ve manuel olarak yapabileceğiniz birçok internet hızlandırma 2019 işlemlerini aşağıda bulabilirsiniz. İnternet hızlandırma konusunda sizlere %100 bir garanti veremiyoruz. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bulunduğunuz yerin altyapısının bağlı olduğu datacenter yani veri merkezinde de sorun var olabilir. Bu konuda en iyi desteği internet sağlayıcınızın müşteri hizmetlerinden alabilirsiniz. Onlar eğer o an, internet hızlandırma konusunda yapabilecekleri bir şey varsa ellerinden gelenleri yapacaklardır.

Bu konuya geçmeden önce hız testi işleminizi gerçekleştirerek internet hızınız hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız yapacağınız iyileştirmelere fayda sağlayacaktır.

 

İnternet Hızlandırma Programsız

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere bu işlemleri yapmanız sonucunda, internet hızlandırma için %100 garanti vermiyoruz fakat kötünün iyisi olacak şekilde bu işlemleri yaparsanız, bir nebze internetinizde gözle görülür bir fark olacaktır. İnternet hızlandırma işlemleri Windows 10 üzerinden yapılacaktır. Günümüzde bilgisayarların neredeyse hepsi Windows 10 kullanmaktadır. Bundan dolayı içeriğimizin bir diğer konusu da “internet hızlandırma windows 10“dur.

  1. Modem Kontrolü: Öncelikle modeminizde tüm bağlantıların doğru yapıldığına ve modeminizde bir sorun olmadığından emin olun. Bu işlemlerde problem yok ise 2. yönteme geçelim.
  2. Modemi Yeniden Başlatma: Modeminiz uzun süre kullanımdan dolayı ısınmış olabilir. Bundan dolayı modeminizi kapatıp 5 dakikanın ardından tekrardan başlatın. Böylece hem modeminiz hem yeni bir IP adresine sahip olacak hem de modeminize bağlı olan ve modemde yoğunluk yapan diğer cihazların bağlantısı kopacak.
  3. Modemi Ethernet Kablosu ile Kullanma: Wi-Fi ile kullanılan modemlerde gerçekten büyük bir veri kaybı yaşanabiliyor. Özellikle eski modemlerin, Wi-Fi teknolojisi ile günümüzün bilgisayarları, tabletleri veya telefonları arasında oldukça fark bulunmaktadır. Tabi ki telefonda ethernet ile bir bağlantı yapamazsınız fakat bilgisayarınız için ethernet kablosu kullanmanız, oldukça fark yaratacaktır.
  4. Modeme Bağlı Olan Cihazlar Ne Yapıyor?: Bu da, internetin yavaşlamasına ve internet hızlandırma işlemini yapmanıza engel olabilecek bir durumdur. Örnek vermek gerekirse, çevrimiçi bir oyun oynarken ping değerlerinizin gerçekten çok iyi olması gerekmektedir. Bu esnada eğer birisi en basit örnek ile YouTube’dan 1080P kalitesinde bir video izliyor ise sizin ping değerleriniz çok yükselecektir ve internetinizin yavaşlayacaktır. Aynı şekilde bir indirme işlemi de yapılıyor ise bu yavaşlama görülecektir. Bundan dolayı internetinizin modem arayüzüne bağlanarak bu sorunu çözebilirsiniz.
    Ayrıca bkz: Modem Arayüzüne Nasıl Girilir?
  5. Modem Şifreleme: Bu maddemizde ise modeminizi komşularınız ile paylaşıyorsanız ve evinize misafirliğe geldiklerinde modem şifresini onlara verdiyseniz, halen daha sizin ağınıza bağlı kalmış olabilirler. Bu durumda aşırı kullanımdan dolayı yine ping değerlerinde yükseklik ve internet hızında yavaşlama yaşatacaktır. Bunu engellemek için de modem şifrenizi yenilemenizi öneririz.
  6. Modemi Kapatma: Modeminiz bir teknolojik cihaz olduğundan dolayı çalışma esnasında ısınma yapmaktadır. Bu da modem içerisinde bir şeylerin yanmasını sebep olmakta ve bundan dolayı internet hızınızda yavaşlamalar görmeniz, Wi-Fi ağında kötüleşmeler gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bundan dolayı uzun süreli kullanım dışında kalacak modemleri bu süre içerisinde kapatmanız iyi olacaktır.
  7. DNS Değiştirme: DNS adresleri internet hızınıza oldukça etki etmektedir. Bunun için en iyi DNS adresini kullanma fayda bulunmaktadır. Sizlere Google’ın DNS’ini kullanmanızı öneririz. Bu sayede internet hızınızda artış görebilirsiniz.

Ayrıca bkz: Fatih Şifre

İnternet hızlandırma konusunda sizlerle 7 adet işe yarayacak internet hızlandırma yöntemleri‘ni paylaştık. İnternet hızlandırma windows 10, internet hızlandırma programsız gibi arayışlarınıza bu içeriğimizde cevap verdik. Unutmayın internet yavaşlığı problemi sadece sizden değil altyapınızdan ve modeminizden de kaynaklanıyor olabilir. Modeminiz çok eski bir modem ise yenisi ile değiştirmenizi şiddetle öneririz. Çünkü eski modemler artık hem eskidi hem de teknoloji olarak çok geri kaldılar. Fibernet kullanıcısı iseniz 100 MBPS’ye kadar internet alabiliyorsunuz (normal şartlarda), bundan dolayı eğer modeminiz 50 MBPS destekliyor ise arada kalan 50 MBPS internet hızından faydalanamayabilirsiniz.

İnternet hızlandırma konusunda soru ve görüşlerinizi yorumlar kısmında bildirmeyi unutmayın!

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.