Anakart Modeli Öğrenme 2020 (Programsız)

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Bu içeriğimiz de sizlere Anakart modelini öğrenme adlı makalemiz üzerinden bilgisayar anakart öğrenme işlemimizi yapacağız.

Anakart Modeli Öğrenme

Anakart, çağdaş bir bilgisayar gibi karışık bir elektronik sistemin en önemli ve en merkezî baskılı devre kartıdır. Fiziksel yapı olarak anakartlar, özel alaşımlı bir blok üzerine yerleştirilmiş ve üzerinde RAM yuvaları, genişleme kartı slotları, devreler ve yongalar bulunan kare biçiminde bir bilgisayar birimidir.

Anakart modeli öğrenme işlemini yaptığımız bu içeriğimizde, her türlü anakartın marka ve modelini öğrenebilirsiniz. Bu sayede alacağınız RAM, işlemci, ekran kartı gibi diğer bilgisayar bileşenlerini, anakartınıza uygun olarak alabilirsiniz.

Anakart Modelini Öğrenme

Aşağıda sizler için bir çok yöntem hazırladık. Programlı ve programsız olarak yöntemler bulunmaktadır. Dilediğinizi kullanarak anakart modelinizi öğrenebilirsiniz, hepsi aynı sonuca ulaşacaktır.

1. Yöntem

Yapacağımız işlemler programsızdır, her Windows sürümünde de geçerlidir.

  1. Öncelikle Windows tuşuna basıyoruz ve arama kısmına “çalıştır” yazıyoruz.
  2. Ardından açılan kutucuğa “dxdiag” yazıp enter’a tıklıyoruz.
  3. Açılan ekranda, yukarıdaki menülerden “Sistem” kısmına girdiğimizde aşağıdaki görüntü bizi karşılıyor. İşaretlediğimiz yerlerde anakartınızın üreticisi ve modeli yer almaktadır.

2. Yöntem

Bilgisayar anakart modelini öğrenme işlemimizde, 2. yöntemimizde bu sefer bir program kullanacağız. Programın adı çoğunuzun da ismini duymuş olduğu “CPU-Z“, bu program ile anakartımız ile ilgili tüm detaylara ulaşabiliyoruz. Programı buraya tıklayarak, indirebilirsiniz.

Kurulumun ardından programı açtığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir görüntü gelecek. Burada yukarıdaki sekmelerden “Mainboard” kısmına tıkladığımızda anakart ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

3. Yöntem

"
“regedit” yazıp, “tamam” butonuna basıyoruz.

Bu yöntemde de yine bilgisayarımızın fonksiyonlarını kullanarak, bilgisayar anakart modelini öğreneceğiz. Öncelikle 1. yöntemde de yapmış olduğumuz gibi Windows başlattan arama kutusuna “regedit” yazıp, “Kayıt Defter Düzenleyicisi“ne giriş yapıyoruz.

Yukarıda görselde de gördüğünüz gibi sol menüden işaretli yerleri yukarıdan aşağı olarak sırasıyla giriyorsunuz ve en sonunda “BIOS“a tıkladıktan sonra sağ tarafta bulunan bilgi sayfası karşımıza geliyor. Kırmızı ile dikdörtgen içerisine almış olduğumuz yerde anakart marka ve model bilgileri yer almaktadır.


Bu şekilde Anakart üreticinizi ve modelinizi öğrenebilirsiniz. Anakart modeli öğrenme konusunda sorularınızı ve görüşlerinizi aşağıda bulunan yorumlar kısmından bize bildirebilirsiniz.

Özet
İnceleme Tarihi
İncelenen
Anakart Modeli Öğrenme
Derecelendirme
51star1star1star1star1star

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.