Modem Arayüzüne Nasıl Girilir? [2020]

0

Günümüzde internet çok yayıldı. Artık her evde bir internet ve modem bulunuyor. Bundan dolayı da bu tarz olaylara pek alışık olmayan insanlar “Modem arayüzüne nasıl girilir?” hakkında araştırmalar yapmaktadır. 2020 yılının en güncel makalesi olarak sizlere her ISS (İnternet Servis Sağlayıcısı) için modem arayüzüne giriş hakkında bilgi vereceğiz.

Modem arayüzüne girmek aslında oldukça basit bir işlemdir. Çoğu bilgiler elinizde bulunan modemin kullanım kılavuzunda yer almaktadır fakat biz sizlere direkt olarak modem arayüzü giriş işlemi hakkında bilgi vereceğiz. Yapacağımız işlemler Türkiye genelinde kullanılan modemlerin default yani varsayılan işlemlerdir.

Modem Arayüzüne Giriş

Her modemin farklı arayüzü bulunmaktadır fakat modem arayüzlerine giriş işlemleri daima aynıdır. O yüzden aşağıda göstermiş olduğumuz işlemler klasik işlemlerdir, almış olduğunuz modem veya internet sağlayıcınızdan gelen modemlerin hepsinde modem arayüzüne giriş bu şekildedir. Ayrıca bu işlemleri mobilden yani telefondan da yapabilirsiniz.

 1. Öncelikle herhangi bir tarayıcıyı açıyoruz. (Opera, Google Chrome, Microsoft Edge vs. gibi)
 2. URL kısmına yani adres boşluğuna “192.168.1.1” veyahutta “192.168.1.2” yazarak modem arayüzüne giriş yapıyoruz.
 3. Ardından karşımıza gelen “kullanıcı adı” ve “şifre” giriş kısımlarını, modemimize veya internet sağlayıcımıza göre kullanıcı adı ve şifremizi giriyoruz.
 4. Bu işlemleri tamamladıktan sonra aşağıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere artık modem arayüzüne girdik.

Bu şekilde modem arayüzüne giriş yapabilirsiniz, modem arayüzüne gireceğiniz şifreyi bilmiyor iseniz, aşağıda sizler için en çok kullanılan İSS’lerin modem kullanıcı adları ve şifrelerini sıraladık.

 • Türk Telekom (TTNet):
  Kullanıcı Adı: admin
  Şifre: “ttnet” veya “turktelekom
 • Superonline (Turkcell)
  Kullanıcı Adı: admin
  Şifre: superonline
 • Vodafone
  Kullanıcı Adı: “admin” veya “vodafone
  Şifre: vodafone
Yukarıdaki bilgiler modemlerin varsayılan kullanıcı adı ve şifreleridir, size gelen modemlerde bunlar değişiklik gösterebilir. Modem şifrenizin bunlar olduğunu düşünüyor ve yine de giriş yapamıyor iseniz, modeminizin arkasında bulunan reset butonu ile varsayılan modem ayarlarına sıfırlayarak, üstte vermiş olduğumuz şifreler ile giriş yapabilirsiniz. Ayrıca kendiniz herhangi bir markanın modemini temin ettiyseniz, bu modemin şifresi için modem modeli ile bize yorumlar kısmından bildirirseniz en kısa sürede size dönüş yapabiliriz.
Modem arayüzüne nasıl girilir hakkında soru ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bize bildirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.