Zed CT S10: Zed’e Karşı İyi Olan Şampiyonlar [2020]

0

Bugün size Zed CT‘den bahsedeceğiz. Öncelikle isterseniz birazcık şampiyonumuzdan bahsedelim. Zed, öyle bir şampiyondur ki, sizi 1 saniye içerisinde tekleyerek, ortadan kaldırır. Üstelik bunun için ultisine bile ihtiyacı yok 😀 . Aşağıdaki videoda da gördüğünüz gibi ADC’lerin korkulu rüyası ZED, sizi yok edebilir ve bunu sadece Q,W,E skillerini kullanarak yapabiliyor. Zed counter.

zed ct türkçe

Zed CT

Teklemesi ve teklenmesi kolay olan Zed’in counterları da yok değil. Zed counterları‘na karşı çok savunmasız olabiliyor. Karşınıza bir Zed geldiğinde hangi şampiyonları almanız gerektiğini içeriğin devamında sizlere bildirdik.
Zed’in unvanı “Gölgelerin Efendisi”, tabi unvanından da anlaşıldığı üzere Zed gölgelerden güç almaktadır ve AD yani fiziksel hasar veren bir şampiyondur. Bundan dolayı karşınızda Zed var ise rünlerden “+Zırh”ı seçmelisiniz.

Zed’in Yetenekleri

  • Düşene Tekme (Pasif): Zed düşük canlı rakiplere, normal saldırılarda ilave olarak büyü hasarı verir.
  • Keskin Shuriken (Q): Zed ve Zed’in çıkarmış olduğu gölgeleri, rakiplere shuriken fırlatır.
  • Canlı Gölge (W): Zed bir gölge fırlatır ve dilerse tekrar W’ya basarak bu gölge ile kendi yerini değiştirir. Gölge süresi 5 saniyedir.
    Canlı Gölge Pasifi: Zed’in kendi saldırıları ve gölge saldırıları bir rakibe isabet ettiğinde Zed enerji kazanır.
  • Gölge Darbesi (E): Zed ve gölgesi yakındaki rakibe dönerek hasar verir ve belli bir oranda rakibi yavaşlatır.
  • Ölüm İşareti (U): Zed, ultisi ile bir rakibi eşitler ve hedef alınamaz olarak rakibe ışınlanır, ardından rakibin bulunduğu yere bir gölge bırakır. 3 saniye sonunda, Zed’in U’sunu bastıktan sonra verdiği hasarı ek olarak alarak, rakibe yüksek bir hasar verir.

Zed’in yetenekleri bu şekilde idi. Gerçekten oynarken zevk alınan bir şampiyon olan Zed, bazen karşınıza geldiğinde çok can sıkıcı olabiliyor. 🙂

Kaynak: https://tr.leagueoflegends.com/tr/game-info/champions/Zed/

Zed Counter

Şimdi size vereceğimiz listedeki şampiyonlar Zed’in yeteneklerine, pasifine vs. ters gelen yani Zed counterlayan şampiyonlardır. Sizin Zed oynayışınıza veya karşı rakibin çok iyi oynayışına bağlı olarak, oyunda Zed’in performansı değişebilir. Zed çok kasılmış ise her ne kadar karşısına Zed Counter bir hero alsanız da fayda etmeyebilir. Tekler geçer. 😀

Ayrıca bkz: irelia CT

Zed’e Karşı Güçsüz Olan Şampiyonlar

Burada Zed’e karşı güçsüz olan şampiyonlar yer almaktadır.

Darius
Veigar
Brand
Orianna
Lux

Zed’e Karşı Güçlü Olan Herolar

Burada Zed’e karşı güçlü olan yani “zed ct” şampiyonlar yer almaktadır.

Malzahar
Irelia
Kayle
Jax
Lissandra

Ayrıca bkz: WhatsApp Plus

Counter’lamak Ne Demek?

Counter ingilizce bir kelimedir. Türkçe olarak “karşı, zıt, ters” anlamlarına gelmektedir. Leauge of Legends’ta ise oyun içerisinde Zed CT‘leyen yani Zed’in yeteneklerinden kolayca kurtulabilen, yeteneklerini atmamasını sağlayan anlamına gelmektedir. En basit örneğini başka bir şampiyon üzerinden vermek istiyorum. Master Yi Q’su ile Morgana Q’su’nu CT’leyebilir yani engelleyebilirsiniz. Umarım “counter” kavramını açıklayabilmişimdir. 🙂

Zed counterları’nı ve Zed’e karşı güçsüz olan şampiyonları sıraladığımız bu içeriğimiz ile alakalı soru ve görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.