Ram MHz Öğrenme Windows 10 (Resimli Anlatım) [2020]

0

Yeni bir ram alacağımızda veya genel olarak bilgisayarımız hakkında detaylı bilgiye sahip olmak istediğimizde, bilgisayarımızın belleğinin hangi MHz’de çalıştığını bilmek isteyebiliriz. Bu içeriğimizde sizlere en basit şekilde bilgisayarınızda, RAM MHz öğrenme işlemini anlatacağız. Öncelikle bu işlemleri en güncel Windows sürümü olan Windows 10’da uygulayarak, bilgisayarınızın bellek frekansını öğrenme işlemini kolayca yapabilirsiniz.

Ram MHz öğrenmek, bilgisayarımızın RAM’ini arttırmak istediğimizde var olan RAM’in üzerine takviye yapılacak ise aynı frekanslarda çalışan RAM almamız gerektiğinden, şu anda çalışan Mhz değerlerimizi dikkate alarak seçimlerimizi yapmamız, en sağlıklısı olacaktır. Bazen Ram MHz’i sadece yazılımlar ile veya Windows’un yazının devamında da göreceğiniz üzere birkaç yerinden bakılarak tam doğru veriye ulaşılamayabilir. Windows RAM’inizi, desteklediği en üst seviyede çalıştırmayabilir, bundan dolayı en üst seviyeyi öğrenmek için bilgisayarınızda takılı olan RAM’in modelini sorgulayabilir, en doğru veriye ulaşabilirsiniz. Ram Mhz Öğrenme Windows 10 için anlatılmış olsa da 3. yöntemimiz Windows 7’de dahi çalışmaktadır. Şimdi dilerseniz ram hızı öğrenme işlemlerinin nasıl yapıldığına bir göz atalım…

Ram Frekansı Öğrenme – Yöntemleri

Şu anda bilgisayarınızda çalışan RAM’in hangi frekansta, hızda, MHz değerinde çalıştığını öğrenmeniz için sizlere birçok yöntem göstereceğiz. Bu yöntemleri kullanarak, bilgisayarınızdaki RAM’in MHz değerlerini çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Şimdi dilerseniz Ram hızını öğrenme işlemlerimize bir göz atalım.

CMD ile Ram Hızı Öğrenme

CMD yani Komut İstemi ile RAM MHz değerimizi nasıl öğrenebiliriz? Oldukça basit bir RAM frekans değeri öğrenme yöntemi olan CMD ile Ram hızı öğrenme işleminin hemen nasıl yapıldığına bakalım. Ram Mhz Öğrenme CMD işlemi nasıl yapılıyor?:

  1. Windows butonuna basıyoruz ve CMD veya Komut İstemi yazıp, açıyoruz.
  2. Komut istemi açıldıktan sonra, bir komut ile Ram Mhz değerimizi öğrenebileceğiz.
  3. Komut istemine “wmic memorychip get speed” yazıyoruz ve “enter“lıyoruz.
  4. Ardından görselde de gördüğünüz üzere RAM’in Mhz değerlerini görebiliyoruz, RAM’in MHz değerleri: 2133.

Görev Yöneticisi ile Ram MHz Öğrenme

Ram frekansımızı öğrenebileceğimiz bir diğer yöntem ise Görev Yöneticisi kullanılarak yapılmaktadır. Görev yöneticisini kullanarak, yapacağımız Ram Mhz öğrenme işlemi oldukça basittir. Alttaki adımları takip ederek, Görev Yöneticisi sayesinde Ram MHz değerlerinizi öğrenebilirsiniz…

  1. Windows butonuna basıyoruz ve Görev Yöneticsi yazıp, açıyoruz.
  2. Görev Yöneticisini açtığımızda, üst menüden Performans‘ı seçiyoruz, oradan “Bellek“i seçiyoruz ve görselde de görüldüğü üzere RAM Mhz’i bu sayfada görebiliyoruz.  “Hız:” olarak  belirtilen yer Ram MHz’imizi  bildirmektedir.

CPU-Z Ram Mhz Öğrenme

Bu yöntemimizde bilgisayarımıza bir program yüklememiz gerekmektedir. Bu program sayesinde Ram’in çalışma frekansını görebilirsiniz. Bu da Görev Yöneticisi’nde olduğu gibi çok basit bir yöntemdir.  Ayrıca CPU-Z programı ile diğer birçok şeyi görebilirsiniz.

  1. İlk olarak CPU-Z programını buraya tıklayarak indiriyorsunuz.
  2. Programın kurulumu yapıldıktan sonra, programı açıyoruz.
  3. Programda üst menülerden “Memory” sekmesine geldiğimizde bizi “DRAM Frequency” kısmı karşılamaktadır. Burada bulunan değer azmış gibi gözükebilir fakat endişe duymayın, buradaki frekansı iki (2) ile çarpmanız gerekmektedir. İki ile çarpıyorsunuz ve o sizin RAM Mhz değeriniz olmaktadır.

Ram MHz Öğrenme

Ram MHz öğrenme işlemini gerçekleştirmemiz, oldukça kritik bir önem taşımaktadır. Ram Mhz hızı öğrenme işinizi yaparak, bilgisayarınızı tanımış oluyorsunuz. Örneğin bilgisayarınıza yeni bir ram takviyesi veya direkt olarak ram alacaksınız fakat, bilgisayarım ne destekliyor, ne kadar Mhz destekliyor, bunları bilmek gerekir. Tabi ilk defa direkt olacak kullanıcıların anakartının ram mhz hızını öğrenmeniz gerekir ama biz direkt olarak takviye yapacak veya bilgisayarındaki ram mhz değerini öğrenme amacıyla bu bu sayfayı ziyaret eden kullanıcılarımıza bilgi verdik. Anakakartınızın kaç MHz hız desteklediğini öğrenmek için anakart model ve markasını internette araştırarak, kaç Mhz’e kadar desteklediğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Ram Hızı Öğrenme

Ram hızı öğrenme işleminin nasıl yapılacağını anlattığımız bu makalemizde sizlere kolay yoldan bilgisayarımızın en önemli donanımlarından birisi olan Ram’inizin frekansını nasıl öğrenebileceğinizi anlattık. Bu işlemleri gerçekleştirerek, bilgisayarınızda var olan ve hali hazırda çalışan Ram’lerin hangi frekans değerlerinde çalıştığını öğrenebilirsiniz. Böylelikle bilgisayarınıza ekstra olarak takmak istediğiniz ve alacağınız RAM’leri bu değerleri baz alarak, gönül rahatlığıyla siparişini verebilir, sisteminize takabilir ve yüksek RAM’in vermiş olduğu özgürlük ile bilgisayarınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. Hemen sizde Ram MHz öğrenme işlemlerini yapın ve bilgisayarınızı tanıyın!

Ram MHz öğrenme içeriğimizde anlatacaklarımız bu kadardı. Umarız arayışınızda sizlere yardımcı olabilmişizdir.  Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak RAM Mhz değerlerinizi öğrenebilirsiniz.

Ram’in kaç MHz olduğunu öğrenme konusu hakkında soru ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bize bildirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.