fbpx

Windows 10 Otomatik Kapatma (Bilgisayarı Zamanlı Kapatma)

0

Gündüz vakitlerinde internet kullanımımız çok olduğu için, bu internet hızını düşürmek istemiyoruz. Bu nedenle indirme işlemlerini gece saatlerinde yapıyoruz. Geceleri de uyanık kalmamamız lazım, bilgisayarında indirmenin ardından açık kalmasını istemiyoruz. Peki ne yapacağız?

Bilgisayarı otomatik kapatma” diye bir şey var, bilmiyorum önceden duydunuz mu? Genellikle Windows 10 otomatik kapatma da dahil, diğer tüm Windows işletim sistemine (7,8,8.1 vs.) sahip bilgisayarlarda da bu yöntem ile bilgisayarı zamanlı kapatabilirsiniz. PC otomatik kapatma kodu oldukça işinize yarayacak ve size zaman kazandıracaktır. Göstereceğimiz işlemler windows 10 otomatik kapatma üzerinedir.

Bilgisayarı Otomatik Kapatma

Windows’unuzu dilediğiniz saat ve dakika olarak, örneğin 3 saat 45 DK sonra kapatmak üzere ayarlayabilirsiniz. Yapacağımız işlemler oldukça basittir, yönergeleri takip ediniz.

 1. Öncelikle Windows tuşuna tıklıyoruz ve arama kısmına “çalıştır” yazıyoruz.
  shutdown komutu
  Windows tuşuna basıyoruz
  pc otomatik kapatma
  Çalıştıra giriyoruz

   

 2. Çalıştır’ı açtıktan sonra “Aç:” bölümüne bilgisayarımızı zamanlı kapatabilmemiz için yazmamız gereken shotdown komutunu giriyoruz. Şimdi burada yazacağım sayı, saniye bazından alınmaktadır.
  Örneğin; bilgisayarınızı 1 saat sonra kapatmak istiyorsunuz, bu 60 DK yapmaktadır ama biz Çalıştırda yazacağımız komutta bunu saniye olarak belirtmeliyiz. Bundan dolayı 60×60 = 3600 sn olarak yazacağız. Kodumuz “shutdown -s -t 3600” olmaktadır. Mesela bunu 2 saat yapmak isterseniz 7200 yazmalısınız. Bu şekilde dilediğiniz zamanı yazarak bilgisayarınızı zamanlı olarak kapatabilirsiniz.

  otomatik bilgisayar kapatma
  PC otomatik kapatma kodu

   

 3. Yukarıda işlemde “Tamam”a bastıktan sonra Windows size aşağıdaki gibi bir bildirim yollayacaktır. Bu bildirimi gördüğünüzde bilgisayarınızın otomatik kapatma işlemi başlamış olacaktır.
  bilgisayarı zamanlı kapatma
  Bilgisayarı zamanlı kapatma bildirim görüntüsü

   

Bilgisayarınızı bu şekilde otomatik kapatma ile kapatarak, gününüzün bir çok saatini kurtarabilirsiniz. Pek çok farklı amaç için kullanacağınız bu kod sayesinde, bilgisayarınızı dilediğiniz vaktin ardından zamanlayarak kapatabilirsiniz. Bu kod eskiden AKK döneminde daha çok kullanılsa da günümüzde yine farklı amaçlara hizmet etmektedir. Eskiden 02.00-08.00 arası hız sınırı ve kota sınırı bulunmuyordu, bu nedenle yüksek boyutlu oyun, belge gibi dosyalarımızı bu vakitte uyanık kalıp indirmemiz gerekiyordu. Bundan dolayı Windows’un bu işlevi çok daha fazla kullanılıyordu.

Bu kod ile alakalı sorularınızı, görüşlerinizi yorumlar kısmında belirterek, sitemize giren diğer ziyaretçilere fikir verebilirsiniz.
Özet
İnceleme Tarihi
İncelenen
Bilgisayarı otomatik kapatma
Derecelendirme
41star1star1star1stargray

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.