Windows 10 Şifre Koyma – Bilgisayara Şifre Koyma [2020]

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

Bilgisayarımızın güvenliği, kişisel verilerin korunması için çok önemlidir. Bilgisayarın güvenliği denilince tabi ki akla  ilk olarak bilgisayara şifre koyma geliyor. Bu yazımızda sizlere Windows 10 şifre koyma işlemini nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz. Bilgisayara şifre koyma işlemini yaparak, bilgisayarınızın güvenliğini sağlayabilir, bilgisayarınızı erişilemez yapabilirsiniz.

Bilgisayarınıza şifre koyarak, kişisel dosyalarınızı, içeriklerinizi koruyabilir veya çok iyi bir ilerleme katettiğiniz bir oyunun bozulmamasını engelleyebilirsiniz. Her bilgisayarın bir koruması olmalıdır. Bir bilgisayarı farklı farklı kişiler kullanıyor ise, bilgisayarınızda açacağınız yeni bir kullanıcı hesabı ile bir önceki cümlede sıraladığımız olayların gerçekleşmesinin önüne geçebilirsiniz.

Ayrıca bkz: Fatih Şifre

Bilgisayara Şifre Nasıl Koyulur?

Windows 10 bilgisayarınıza şifre koymak yenilenen arayüz ile artık daha da kolay. Yapılacak işlemleri dilerseniz Windows 7, Windows 8 gibi eski sürümlerde de uygulayabilirsiniz. Çünkü bilgisayara şifre koyma işlemi çıkan son 3 sürümde de aşağı yukarı aynı yerler üzerinden aynı işlemler yapılarak yapılmaktadır.

Bilgisayarınızı şifre ile koruyarak istemediğiniz insanların bilgisayarınıza erişimini kısıtlayabilirsiniz, bilgisayarınızın herkes tarafından kullanılmasını engelleyebilirsiniz. Kısacası aslında kişisel ve kurumsal bilgisayarlarımızı korumamız gerekmektedir. Bunun içinde güncel bilgisayarlarda artık Windows 10’la birlikte yüz tanıma özelliği de bulunmaktadır. Bu işlem hem pratikte hem de güvenlik bakımından iyi olsa da halen daha parolalı şifreler daha garantilidir. Çünkü yüz tanıma özellikleri manipüle edilebilmektedir. Bundan dolayı bilgisayarınıza şifre koymanız daha iyi olacaktır.

Windows 10 Şifre Koyma

Bilgisayara şifre koyma windows 10 işlemi aslında oldukça basit bir işlemdir. Bunun için bilgisayarınızın herhangi bir korumaya (şifre, PIN veya yüz tanıma vb.) sahip olmaması yeterlidir. Şimdi yapacağımız adımları sırasıyla takip ederek, windows 10 şifre koyma veya diğer işletim sistemi sürümlerinde bilgisayarınıza şifre koyabilirsiniz.

  1. Öncelikle başlata “Denetim Masası” yazarak, denetim masasına giriyoruz.bilgisayara şifre koyma
  2. Denetim masasına girdiğimizde, karşımıza bilgisayarımızın birçok ayarı çıkmaktadır. Buradan “Kullanıcı Hesapları“na giriyoruz.windows 10 şifre koyma
  3. Kullanıcı hesaplarına girdikten sonra tekrar kullanıcı hesaplarına girip, hesaplarımızı görüyoruz.bilgisayara nasıl şifre koyulur
  4. Burada benim hesabımda şifre olduğu için bir başka hesaba şifre koyacağım, “Başka bir hesabı yönetin” diyorum.win 10 şifre koyma
  5. Burada herhangi bir korumaya sahip olmayan bir hesap bulunmaktadır, şifre koyma işlemini yapmak için üzerine tıklıyorum.bilgisayar şifre koyma
  6. Karşımıza gelen ekranda, sol tarafta “Parola oluştur” butonuna basıyoruz.
  7. Parola oluşturmaya geldiğimizde bizden şifremizi iki defa girmemizi ve şifremizi unutma durumunda, şifreyi hatırlatabilecek herhangi bir ipucu yazmamız gerekiyor. Ardından parola oluştura bastıktan sonra artık bilgisayarınız şifre ile korunuyor olacak.

Windows 10 bilgisayara şifre koyma işlemini tamamlamış bulunuyoruz. Artık bilgisayarınıza şifreyi bilenler hariç kimse erişemeyecek. Bilgisayar güvenliğini PIN ile de sağlayabilirsiniz ancak bilgisayarda, Microsoft ile giriş yapmış bir kullanıcı oluşturmanız gerekmektedir.

Bilgisayara şifre koyma konusu hakkında soru ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bize bildirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.