Güç Seçenekleri Yüksek Performans Yok Sorunu

3

Laptoplarımızı pilde kullanırken en yüksek performansta kullanmak isteriz. Çünkü laptoplar pil kullanımına geçince gerçekten çok fazla bir şekilde bilgisayar gücünü düşürerek, pil süresini daha da uzun tutmaya çalışmaktadır. Bunu engellemenin yolu da Windows bilgisayarımızda güç seçenekleri üzerinden bilgisayarımızı yüksek performansta çalıştırarak daha iyi verim almamızı sağlamaktır.

Bu içeriğimiz de güç seçenekleri yüksek performans yok sorununu çözeceğiz. Güç planı yüksek performans yok olmasının bir çok sebebi vardır fakat biz burada sebebini değil çözümünü ele alacağız. Tabi kısaca bir bilgilendirme yaparsak da, Windows‘un bir güncellemesi nedeni ile bu hata bazı cihazlarda ortaya çıktığı görülmüştür.

Güç Seçenekleri Yüksek Performans Yok

Şimdi size hemen neler yapacağımızdan bahsediyorum. Güç seçeneklerine yüksek performansı eklemek için CMD‘ye yani konsola bir kod gireceğiz ve ardından yüksek performans artık aktif olacak. Aşağıda görselde de gördüğünüz gibi yüksek performans seçeneği bulunmuyor, yalnızca dengeli seçeneği aktif.

Güç planı yüksek performans yok

 1. Öncelikle Windows tuşuna basıp “cmd” yazıyoruz ve konsola giriş yapıyoruz.yüksek performans yok
 2. Açılan konsolumuza “Powercfg -setactive 8c5e7fda-e8bf-4a96-9a85-a6e23a8c635c” kodunu yazıp, enter’lıyoruz.güç seçeneği windows 10 yüksek performans yok
 3. Ardından artık güç seçeneklerimiz de “yüksek performans” aktif hale geliyor.windows 10 yüksek performans yok

Yazılı anlatımdan sonra daha iyi anlayabilmek için dilerseniz aşağıdaki videolu anlatımı da izleyebilirsiniz. Basit bir konu fakat dileyen kişiler için biz yine de bir videolu rehber hazırladık 🙂

Bu şekilde bilgisayarınızda yüksek performansı aktif hale getirerek, pilde de, dizüstü bilgisayarınız aynı prizde imiş gibi performans alabilirsiniz. Bu yaptığımız işlemleri Windows 7, Windows 8, Windows 10 ve üzeri işletim sistemlerinde kullanabilir, yüksek performans seçeneğini aktif hale getirebilirsiniz.

Yüksek performans seçeneği kayboldu hakkında soru ve görüşlerinizi hemen aşağıda bulunan yorumlar kısmından dile getirebilirsiniz.

Özet
İnceleme Tarihi
İncelenen
yüksek performans yok
Derecelendirme
41star1star1star1stargray
3 Yorumlar
 1. şükrü diyor ki

  bakalım nasıl olacak

 2. Fatih diyor ki

  Yorum yaparak destek olmak istedim. Teşekkür ederim verdiğiniz kodla 1 dakika içerisinde yüksek güç modunu aktif ettim

  1. Yusuf Genç diyor ki

   İnce düşüncenizden dolayı teşekkür ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.