VPS Nedir? Ne İçin Kullanılır

0

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeler alın, hemen abone olun.

VPS (Virtual Private Server), Türkçe anlamıyla ‘Sanal Özel Sunucu’ olan bu hizmetler, özel bir sunucu yapılandırmasının altında oluşturulan paylaşımlı sanal sunuculara VPS denir. Sanal sunucuları en basit halde açıklamak gerekir ise yazılımsal olarak bölünmeler yapılarak ortaya çıkan hizmetlerdir. Sunucunun bölünmesi ile birlikte aynı özellikle küçük parçalar halinde sanal sunucular oluşur, tabi bu bölünme farklı bir şekilde yapılır ise birbirlerinden farklı özelliklere sahip sunucular oluşturulabilir.

VPS tercihleri yoğun web siteleri için tercih edilebilmektedir. Hosting paketlerinin yetersiz gelmesi durumunda sunucu hizmetlerine ihtiyaç duyan siteler için uygun ve alternatif çözüm olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak kullanımları yoğun olmakla birlikte tercih açısından VDS sunuculara göre fiyat açısından VPS’ler tercih edilebilmektedir. Ancak yüksek kaynak ihtiyaçları için VDS sunucu tercihi zorunlu bir hale gelmektedir.

VPS Nedir?

VPS, İngilizce açılımı ile Virtual Private Server‘ın kısaltılmış halidir. Bölünme işlemi geçirecek sunucunun yazılımsal olarak bölünmesi ile ortaya çıkan sunuculara VPS adı verilir. Aynı işletim sistemini kullanmakla birlikte aynı donanımı kullanmaktadır. VPS, ana sunucuya bağlı olarak çalışmaktadır. Bu sanal sunucular yazılımsal olarak oluşturulduğu için her hangi birinde bir sorun oluşması durumunda,  bundan tüm VPS sunucuları etkilenmektedir.

Ana sunucu üzerinde bulunan toplam RAM miktarları diğer VPS sunuculara kullanıma bağlı olarak bölüştürülebilir. Yazılımsal olarak bölündüğü için her sunucunun kaynakları düzenlenebilir ve bir birlerinden farklı kaynak kullanımına sahip olabilirler. Farklı boyutlarda oluşturulan bu sunucular sadece ana sunucuya ve diğer oluşan VPS lere bağlı olan sanal sunuculardır.

vps nasıl kullanılırVPS Ne İçin Kullanılır?

Kullanım amacı olarak birçok neden taşımaktadır. Web siteleri için yüksek performans sağlayabilen VPS hizmetleri, hosting paketleri gibi paylaşımlı ancak kaynak bakımından daha esnek yapıya sahip paketlerdir. Yüksek kaynak isteyen web siteleri için tercih edilen bu hizmetler genel olarak paylaşımlı olmakla birlikte, bağlı olduğu ana sunucunun kalitesine göre performans oranı göstermektedir.

VPS, hosting paketlerine nazaran bir avantajı daha özelleştirilebilir olmasıdır. Hosting paketinde kullanamadığınız node. js veya exec fonksiyonlarını VPS paketlerde kullanabilirsiniz. Bu aslında hemen hemen hosting gibi olup ancak özelleştirme seçeneğinin olması kullanıcıları etkileyen noktadır.  Kaynak kullanımları ihtiyaca göre düzenlenebilir olması da hizmetleri daha çekici kılabilmektedir.

Hosting paketlerinde özel fonksiyonların kurulamaması veya SSH erişiminin olmaması özelleştirmenize mani olabilmektedir. VPS hizmetlerinde SSH erişimini alabilir, özel fonksiyonlarınızı kurabilir, Hatta kendi panelinizde farklı işlemler yapabilirsiniz. Daha özgür bir kullanıma sahip bu paketler paylaşımlı olduğundan dolayı hosting paketleri gibi aynı kaynağı tüketir. Yüksek kaynak ihtiyacında web sitesinin ziyaretçisi arttığında veya yavaşlık durumlarında VDS paketlerine geçilebilir.

Özet
İnceleme Tarihi
İncelenen
VPS Nedir?
Derecelendirme
41star1star1star1stargray

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.