MEB’in Yasaklamadığı Oyunlar – MEB Oyun [2020]

0

MEB’in yasaklamadığı oyunlar, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oynanmasında herhangi bir sakınca görünmeyen ve engeli bulunmayan oyunlardır. Milli Eğitim Bakanlığı, okullarında sağlamış olduğu internet altyapısı filtrelemektedir. Bu nedenle MEB, bazı oyunları ve oyun sitelerini engellemektedir. Bu içeriğimizde sizlere MEB’in yasaklamadığı, engellemediği oyunlar listesini sunuyoruz. Bu listede yer alan oyunları f@tih ağını (f@tih ağına bağlanmak için: https://bordoklavyeli.net/guncel-fatih-sifresi/) kullanarak oynayabilirsiniz.

MEB’in yasaklamadığı oyunlar denince tabi ki GTA 5 gibi oyunlar beklememek lazım. Zaten çok fazla oyun bulunmuyor, web tabanlı oyunlardan birkaçını sizler için bu içeriğimizde derledik. Bu oyunları oynayarak, zamanınızı iyi değerlendirebilirsiniz. Oyunların hepsi kişisel gelişim ve zekaya katkısı bulunan oyunlardır, zaten aşağıdaki listeyi bir okuyunca anlayacaksınız.

İnternette birçok oyun bulunmakta ve bu oyunlar çocukları için uygun olmamaktadır. Bundan dolayı Fortiguard kullanarak, f@tih ağını filtreleyen MEB, bazı oyun sitelerine erişimi engellemektedir. MEB Oyun olarak, kendi resmi sitelerinde bulunan oyunların oynanmasına izin veren MEB’in yasaklamadığı oyunlar listesi hemen aşağıda bulunmaktadır. Çocuklara uygun oyunlarla hem çocuklarınızın eğlenmesini hem de işlem pratiği yapmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle matematik oyunu oldukça faydalı bir oyun.

MEB Yasaksız Oyunlar – MEB’in Yasaklamadığı Oyunlar

Sizler için hazırladığımız MEB yasaksız oyunlar listemiz hemen alt kısımda bulunmaktadır. Bu oyunları öğrencilerinize veya çocuklarınıza oynatarak, onların gelişimine faydalı olabilirsiniz. Bu oyunlar tamamen MEB tabanlı ve MEB’in resmi sitelerinden oynanan oyunlardır.

1. Akıl Oyunları

Akıl oyunlarında, öğrencilerin kafasını patlatacak oyunlar bulunmaktadır. Oyun içerisinde çeşit çeşit görevler ve  bu görevlerin gitgide zorlaşan seviyeleri bulunmaktadır. Kısacası aşağıdaki görsele göre mesela görev herkesi karşıya geçirmek fakat kurallar var; sandalı herkes kullanabilir, sandala iki çocuk veya sadece bir iş adamı binebilir gibi…

Oyunu oynamak için: Tıkla

2. Matematik Oyunu

Oyun güzel bir matematik zekasına dayanan eğlenceli bir strateji oyunudur. Dilerseniz arkadaşlarınız ile dilerseniz de bilgisayara karşı oynayabileceğiniz ilginç bir MEB Oyun arasındaki bir oyundur. Oyundaki amaç yatay veyahutta dikey olmak üzere 4 tane sayıyı dizmek olacaktır. Güzel bir oyun olduğu için sıkılmadan oynayabileceğiniz bir oyundur.


Oyunu oynamak için: Tıkla

3. Kare Kapmaca

Kare kapmaca oyunu da diğer oyunlar kadar eğlenceli bir strateji oyunudur. Hamleler yaparak kareleri tamamlamaya çalışıyoruz. Bazı hamleler oluyor ki, sonunda oyun bitiyor. Arkadaşlarınız veya bilgisayara karşı oynayabileceğiniz bu strateji oyunu, MEB’in yasaklamadığı oyunlar listesinde yer almaktadır. MEB Oyun listesinde gerçekten güzel bir oyundur, sıkılmadan oynayabileceğiniz bir oyundur.


Oyunu oynamak için: Tıkla

4. Ebru Boyama

MEB’in yasaklamadığı oyunlar listemizde sırada Ebru boyama oyunu yer alıyor. Öğrencilerin zamanlarını geçirmek ve hayal güçlerini geliştirmek için hazırlanmış Ebru Boyama oyununu oynayarak, iyi bir vakit geçirebilirler. Ebru boyama MEB Oyun sitesinde yer almakta ve oyun içerisinde bulunan çeşit çeşit boyama teknikleri ile öğrenciler kendilerini geliştirebilirler.

Oyunu oynamak için: Tıkla

5. Sayma Oyunu

Öğrencilerin ve çocukların, özellikle ilkokul ve ana sınıfı düzeyindeki öğrenciler için sayıları öğrenme ve sayı sayma yeteneklerini geliştirebilecekler, MEB’in engellemediği oyunlardan birisi olan Sayı Sayma oyunu ile öğrencileriniz veya çocuklarınızın oyun oynayarak öğrenmesini sağlayabilirsiniz. MEB Oyun listesinde yer alan Sayma Oyunu, gerçekten gelişimde faydalı bir oyundur.

Oyunu oynamak için: Tıkla

6. Çocuk Saati

Çocuk saati ile çocukların saatleri öğrenmesi çok kolay hale geliyor. İsterseniz dilediğiniz saati analog şekilde yazın ve hangi saat olduğunu öğrenin, dilerseniz de siz gösterilen saatin, hangi saat olduğunu tahmin edin! MEB Oyun listemizde yer alan Çocuk Saati, gerçekten dijital saat ve duvar saati modellerinin okunuşları konusunda çok öğretici ve eğitici bir oyundur. MEB’in yasaklamadığı oyunlar listemizin 6. sırasındaki oyun Çocuk Saati’ydi…

Oyunu oynamak için: Tıkla

7. Yapboz Oyunu

MEB’in yasaklamadığı oyunlardan bir diğer ise Yapboz Oyunu, öğrencilerin görsel zekalarını geliştirme amacıyla kullanabilecekleri bir oyun olan Yapboz Oyunu, MEB Oyun sitesinde yer almakta ve sorunsuz bir şekilde oynanabilmektedir. Gördüğünüz görselde 6 kare bulunurken ileride seviye gittikçe zorlaşmaktadır. Örneğin kare sayısı 8-10-12 şeklinde artarak gitmektedir. Oyunda dilerseniz yardım alabilmeniz için jokerlerinizde bulunmaktadır.

Oyunu oynamak için: Tıkla

Meb Oyun

MEB yasaksız oyunlar bu şekildeydi. Tabi küçük yaşlı insanlar için uygun olan bu oyunlar, yetişkinlere pek çekici gelmeyebilir. MEB Oyun listemizde sizlere şu anlık bu kadar oyun sunabiliyoruz. Yakın zamanda yeni oyunları da listemize ekleyerek, sizlere MEB’in yasaklamadığı oyunlar konusunda çeşitlik sunmayı hedefliyoruz. Yukarıdaki oyunları oynayarak, zamanınızı zeka egzersizi yaparak geçirebilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitelerinden oynanabilen bu oyunlara, okul internetiniz üzerinden de erişerek, sorunsuz bir şekilde oynayabilirsiniz.

MEB’in yasaklamadığı oyunlar konusunda soru ve görüşlerinizi ayrıca bizlerin atlamış olduğu herhangi bir oyun varsa onu bizlere yorumlar kısmından bildirmenizi rica ederiz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.