FreeDOS Nedir? FreeDOS Laptop Alınır mı? [2020]

0

Bilgisayar alırken veya bilgisayar araştırması yaparken karşımıza çıkan FreeDOS kavramıyla ilgili olarak “FreeDOS nedir?, FreeDOS ne anlama gelir?, FreeDOS laptop alınır mı ?” gibi sorularınıza yanıt arıyorsanız doğru adrestesiniz. Çünkü “FreeDOS” hakkında son ve en güncel 2020 yılının makalesi Bordo Klavyeli’de!

Sizlere aklınızı bulandırmadan, çok fazla terim sözcük kullanmadan FreeDOS’u anlatacağım. FreeDOS, örneğin Windows 7, Windows 10, Linux,  TÜBİTAK tarafından geliştirilen Pardus gibi işletim sistemlerinin bulunmadığı, bilgisayarların kullanılamadığı bir durumdur. Yani hiçbir işletim sistemine sahip değil ve bilgisayar açılıp, kullanılamıyor. FreeDOS olayı kısaca bu şekilde özetlenebilir. FreeDOS bilgisayarları neden almalısınız, neden almamalısınız? FreeDOS bilgisayarlar neden ucuz?

freedos laptop alınır mıFreeDOS Laptop Alınır mı ?

Öncelikle “FreeDOS laptop alınır mı” konusuna değinmek istiyorum. FreeDOS dizüstü bilgisayarlar, yukarıda da bahsettiğimiz gibi herhangi bir işletim sistemi bulunmamaktadır. FreeDOS bilgisayarları tercih etmekten korkmayınız. Hatta alacağınız ürünün FreeDOS’lu versiyonu olarak satılıyorsa, onu tercih etmenizi öneririm. Bu olay genelde masaüstü bilgisayarlarda da yaşanmaktadır, aynı şekilde masaüstü bilgisayar alırken de FreeDOS makineleri tercih edebilirsiniz. Peki neden FreeDos bilgisayar almalıyız? Bu soruyu da alttaki başlıkta açıkladım.

FreeDOS bilgisayarlar neden ucuz?

Şimdi geldik asıl soruya… FreeDOS, işletim sistemi yüklü olmayan dizüstü veya masaüstü bilgisayarlara verilen bir sıfattır. Bildiğiniz üzere Windows 10’un veya diğer Windows sürümlerinin belli bir ücretleri bulunmaktadır. Bilgisayar üreticileri de bu bilgisayarları şayet Windows ile satıyorlarsa, lisans alıyorlar. Bundan dolayı da bu lisans ücretini makinenin fiyatına da yansıtıyorlar. İş böyle olunca, FreeDOS bilgisayarlarda da işletim sistemi bulunmadığından, Windows lisans maliyetini fiyata yansıtmıyorlar ve FreeDOS bilgisayarın ücreti daha uygun oluyor. Bu sebeple FreeDOS bilgisayar tercih edebilirsiniz.

Ayrıca bkz: İnternet Cafe Simulator APK

FreeDOS notebook aldım ne yapmalıyım?

FreeDOS bilgisayar aldıysanız, bilgisayarınızı aldığınızda kullanabilmeniz için bir işletim sistemi yüklemeniz gerekmektedir. Bu yukarıda da saydığımız üzere Windows olur, Linux olur, Pardus olur vs. bir işletim sistemi kurulmalı. Eğer bu işlemlerin nasıl yapılacağı hakkında bilginiz yok ise, internet üzerinde araştırma yapabilirsiniz veya ücretli/ücretsiz çevrenizden destek alabilirsiniz. Bilgisayarı aldıktan sonra biraz uğraştırsa da vereceğiniz 400-500 Türk Lirası farkına uğraşınız değecektir diye düşünüyorum (çok zengin değilseniz 😀 ).

Ayrıca bkz: Windows 10 Etkinleştirme

FreeDOS ile Windows arasındaki fark nedir?

Bu iki kavram (FreeDOS ve Windows), aslında birbiri ile alakasız şeylerdir. Birisi bilgisayarın işletim sistemi yüklü olmadığı anlamına gelirken, diğeri de bir işletim sistemi adıdır. Bundan dolayı farkları bundan ibarettir. FreeDOS bir bilgisayara Windows kurabilirsiniz ama Windows bir bilgisayara FreeDOS kuramazsınız 😀 .

Birde diyeceksiniz ki ben Windows’a 500 TL ödememek için FreeDOS bilgisayar alıyorum, ben hangi parayla Windows lisansı alacağım? Tabi bu durumda iki alternatifiniz var:

  1.  Windows’un sitesinden Windows’un dosyalarını indirip, gerekli adımları takip edip, Windows’u kurabilirsiniz ve ürün etkinleştirme lisansını internette 20-50 TL arasında satılıyor, bunlardan alıp etkinleştirebilirsiniz.
  2. Windows’u yukarıdaki işlemlerle kurup, ücretsiz bir şekilde faydalanabileceğiniz, Windows 10 Etkinleştirme başlıklı içeriğimizden destek alabilirsiniz.

Bu şekilde sizlere FreeDOS kavramını ve bir FreeDOS notebook veya desktop bilgisayar alırsanız neler yapmanız gerektiğini gayet basit, herkesin anlayabileceği, yalın bir şekilde anlattım. Umarım FreeDOS konusunda sizi aydınlatabilmişimdir. İnternette freedos zararları olarak başlıklar atılmış durumda, şahsi fikrim FreeDOS bilgisayarlar tercih edilmesidir. Sizler yukarıda verdiğimiz bilgilerle bir derleme yaparak kendi kararınızı verirsiniz.

FreeDOS hakkında soru ve görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlere bildirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.