Email Hosting Nedir?

0
Web hosting, web sitenizin internette keşfedilebilir olması için sitenizi barındıran ve kesintisiz erişilebilir olmasını sağlayan teknolojinin adıdır. E-posta barındırma anlamına gelen Email Hosting ise; genellikle hosting paketlerine dahil olan, sitenizin adının e-posta adresinizde görünmesini sağlayan ve e-posta gönderip almak için kullanılan bir hosting hizmetidir.

Hosting sağlayıcınızın e-postalarınızı ve mesajlarınıza ekli dosyalarınızı sunucularda sakladığı bir hosting çözümü olan email hosting, verilerinizi Gmail, Yahoo gibi üçüncü taraflara emanet etmek yerine gerçekte size ait olan bir barındırma alanında depolanmanızı sağlar.

İş için ücretsiz e-posta hesapları kullanmak, eposta adresinizde Gmail gibi sağlayıcının adını kullanmanızı gerektirir. Email hosting ile ise, kullandığınız e-posta hesabı, web sitenizin alan adını (adresini) taşır; sitenizin adresi şirketiminadı.com ise;
 • adinizsoyadınız@şirketiminadı.com,
 • çalışanınızınadı@şirketiminadı.com
 • info@şirketiminadı.com şeklinde mail adresleriniz olacaktır.
Ancak mail hosting; kurumsal hosting ya da profesyonel e-posta sunucusu gibi çeşitleriyle, mail kotası, e-posta hesabı adedi, ücretsiz SSL sertifikası, arşivleme ve yedekleme gibi kriterler açısından farklılıklara sahiptir.
 • WordPress ile oluşturulan sitelerin kullanabildiği Linux hosting paketlerinin bazıları limitsiz e-posta hesabı vaat edebilir ancak kota için limit söz konusudur!
 • Kurumsal hosting paketleri genelde en az 20 adet ile 200 adet arası e-posta hesabı sunar ve bireysel hosting paketlerinin sunduğu mail hesaplarından daha yüksek kotalara sahiptir.
 • Kurumsal Mail Hosting paketleri ise 500 adete kadar e-posta hesabı açabilmenizi ve her e-posta hesabı için 1-5-10-25-50 GB gibi mail kotası tanımlayabilmenizi sağlar. Toplam 100 GB ve üstünde kotalara sahiptir.
 • Kurumsal Mail Server, profesyonel e-posta sunucu hizmetidir. İşletmeler için özel olarak optimize edilmiş SSD sunucularda 500 GB disk alanı ve 1000 adet e-posta hesabı gibi avantajlarla doludur.
İnternet bağlantınızın olduğu her yerden erişilebilir mail sistemine sahip olmanızı sağlayan email hosting, siteniz olmadan da tek başına e-posta barındırma hizmeti almanızı mümkün kılar.

Neden Email Hosting Kullanmalısınız?

Yahoo ve Gmail gibi ücretsiz e-mail hesapları alınabilen platformlar varken neden email hosting kullanmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Email hostingin avantajlarını öğrendğinizde, bu sorunun yanıtı da netleşmiş olacak:
 • İtibar: Email hosting, sitenizin adresinin şirketinizden gönderilen tüm mail adreslerinde görünmesini sağladığından, hem daha profesyonel algılanmanızı sağlayacak ve marka değerinizi artıracaktır, hem de küçük çaplı bir reklam çalışması gibi şirketinizin adını taşıyarak, marka bilinirliğini artıracaktır.
 • Güvenlik: Günümüzde şirketler fatura gibi güvenli kalması gereken birçok hassas veriyi e-posta yoluyla paylaşmaktadır. Profesyonel e-posta barındırma hizmetlerinde verilerin şifrelenmesi sağlanır bu nedenle email hosting, ücretsiz e-posta hizmetlerinden daha güvenlidir. Google ve Yahoo gibi büyük mail sağlayıcıları, sırf boyutları nedeniyle bilgisayar korsanlarının hedefindedir. Ayrıca bu tür platformların sunucularının konumu nedeniyle, verilerinizin ülke sınırlarımızdan çıkması ve üçüncü taraflarda olması gerçeği endişelenmenize neden olabilir!E-posta barındırma çözümleriyle POP veya IMAP üzerinden güvenli erişim elde edersiniz. Kimlik doğrulaması için istemcilerden sunuculara gönderildiğinde parolalar ve kullanıcı adları iyi şifrelenir. Microsoft Outlook ve Outlook Express, Apple Mail, Mozilla Thunderbird vb. Gibi popüler posta istemcileri, tanınmış sağlayıcılar tarafından desteklenir. Ayrıca, Linux istemcileri ile cep bilgisayarları ve PDA’lar bazı sağlayıcılar tarafından desteklenir.
 • Destek: Email hosting, aldığınız hizmet üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Herhangi bir teknik veya güvenlik sorununda hızlıca hosting sağlayıcınızın destek ekibi ile iletişime geçebilirsiniz.
 • Disk Alanı ve Yedekleme: E-posta barındırma çözümleri ile tüm iş iletişimlerinizin tarihsel kaydına erişmenizi yeterli kılacak depolama alanına sahip olursunuz. Esnek planlar sayesinde dilediğiniz zaman ihtiyacınız kadar kota artırımı yapabilirsiniz. Ayrıca mail hosting planları 5 – 10 yıllık yedeklemeler sunabilir.
 • Spam Koruması: Email hoting çözümleri, spam filtreleme özelliği ile hesabınızı kötü amaçlı yazılım ve spam maillerden korur. Kara listeleme ve beyaz listeleme gibi yenilikçi filtreleme yöntemleri, spam postaların gelen kutusu yerine karantinaya otomatik olarak gönderilmesini sağlar.
 • Adres Defteri: Mail hosting; kullanıcıların sık iletişim kurduğu kişilerin mail adreslerini depolamasını, paylaşmasını ve daha sonra kolayca kurtarmasını sağlar.
Sonuç olarak, prestij, güvenilir hizmet ve destek, daha fazla depolama alanı, gelişmiş antivirüs ve spam koruması gibi avantajları nedeniyle, kurumsal mail hosting, kurumsal hosting ya da kurumsal mail server gibi türleri olan email hosting hizmetleri; işletmeniz için yapabileceğiniz en iyi yatırımlar arasındadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.